Dowiedz się, jak podróżować bezpiecznie

Myślisz o krótkim lub dłuższym wyjeździe? To świetnie! Maj jest w Polsce miesiącem luzowania obostrzeń. Od 8 maja otwarte dla wszystkich turystów są hotele i inne obiekty noclegowe. 15 maja otwarte zostaną ogródki restauracyjne, natomiast 29 maja – gastronomia wewnętrzna (restauracje, bary i puby). Od 4 maja działają galerie sztuki i muzea. 15 maja uruchomione zostaną kina i teatry na świeżym powietrzu, a 29 maja również te działające w zamkniętych pomieszczeniach. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa wszystkie usługi świadczone będą w reżimie sanitarnym. Pamiętaj więc, aby podczas podróży zachować środki ostrożności oraz stosować się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Bezpieczne obiekty noclegowe

W trosce o bezpieczeństwo turystów i obsługi, w wielu obiektach noclegowych wdrożone zostały specjalne procedury mające na celu minimalizowanie ryzyka zakażenia. Obiekty posługujące się znakiem graficznym „Obiekt bezpieczny higienicznie. Stosujemy się do zaleceń” deklarują, że swoje usługi świadczą zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dekalog
bezpiecznego
turysty

Rekomendacje Polskiej Organizacji Turystycznej w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych.

W podróż wybieraj się tylko wówczas, jeżeli jesteś zdrowy.

Jeżeli źle się czujesz, masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu i spróbuj go przełożyć lub, w ostateczności, odwołaj.

Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień

Jeżeli możesz, to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień. Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, a jeśli jesteś w miejscach publicznych, pamiętaj o dystansie społecznym min. 1,5 m oraz obowiązku zakrywania ust i nosa. Pamiętaj, że w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób - do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.

Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.

W przypadku korzystania z transportu zbiorowego stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Pamiętaj o obowiązujących limitach osób. Zakrywaj usta i nos często dezynfekuj ręce. Jeżeli przemieszczasz się prywatnym samochodem samochodem, nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.

Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.

Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych. Pamiętaj, że w większości obiektów obowiązuje obecnie ścisły reżim sanitarny.

Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi.

Od 12 lutego w hotelach zajętych może być nie więcej niż 50% miejsc, a posiłki mogą być serwowane tylko do pokoi. Baseny, a także sauny, salony masażu i solaria działają w ścisłym reżimie sanitarnym. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.

Do 28 lutego obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.

Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, tj. odległości min. 1,5 m pomiędzy poszczególnymi osobami. Obecnie w ścisłym reżimie sanitarnym otwarte są galerie sztuki, muzea i biblioteki. Działalność wznowiły także kina, teatry, opery i filharmonie – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki i zakaz konsumpcji.

Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna.

Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nadal nie wszystkie atrakcje turystyczne funkcjonują. Sprawdź to, dzwoniąc lub wchodząc na jej stronę internetową. Obecnie zakaz działalności obowiązuje aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, a także kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.

Jeżeli podczas podróży lub pobytu w odwiedzanym miejscu źle się poczujesz i zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel, utrata węchu i smaku - lub inne wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, zastosuj się do zasad zamieszczonych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus, pozostań w pokoju oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.

Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Zachowaj dystans społeczny wynoszący min. 1,5 m osoba od osoby, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe, często myj lub dezynfekuj ręce. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony: www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl.

Co robi branża, aby zapewnić turystom bezpieczeństwo?

Przedsiębiorcy są świadomi szczególnych wymagań stawianych przez turystów w obecnych czasach i są gotowi wdrożyć dodatkowe procedury mające na celu zapewnić im bezpieczeństwo. Każdy obiekt świadczący usługi dla turystów zachęcany jest do wdrożenia specjalistycznych rozwiązań.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ