Dowiedz się, jak podróżować bezpiecznie

Hotele, agroturystyki, część atrakcji turystycznych, kina, teatry i restauracje są już otwarte! Polska turystyka krajowa zaczyna odradzać się, a przedsiębiorcy robią wszystko, by być przygotowanym na przyjęcie turystów. Ci są wręcz spragnieni podróżowania, co potwierdzają najnowsze badania przeprowadzone na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. Wynika z nich, że ok 55% Polaków planuje wyjechać na wakacje i aż 87% z nich zamierza je spędzić w Polsce. Nic dziwnego, nasz kraj ma turystom wiele do zaoferowania. Trzeba jednak pamiętać, by podczas podróży zachować szczególne środki bezpieczeństwa.

Bezpieczne obiekty noclegowe

W trosce o bezpieczeństwo turystów i obsługi, w wielu obiektach noclegowych wdrożone zostały specjalne procedury mające na celu minimalizowanie ryzyka zakażenia. Obiekty posługujące się znakiem graficznym „Obiekt bezpieczny higienicznie. Stosujemy się do zaleceń” deklarują, że swoje usługi świadczą zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dekalog
bezpiecznego
turysty

Rekomendacje Polskiej Organizacji Turystycznej w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych.

W podróż wybieraj się tylko wówczas, jeżeli jesteś zdrowy.

Jeżeli źle się czujesz, masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu i spróbuj go przełożyć lub, w ostateczności, odwołaj.

Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień

Jeżeli możesz, to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień. Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, a jeśli jesteś w miejscach publicznych, pamiętaj o dystansie społecznym min. 1.5 m oraz obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, a także gdy nie możesz zachować wymaganej odległości od innych osób.

Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.

W przypadku korzystania z transportu zbiorowego stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Zakrywaj usta i nos. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Często dezynfekuj ręce. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz, nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.

Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.

Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.

Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi.

Od 30 maja możesz skorzystać na miejscu z usług restauracji i barów hotelowych, a od 6 czerwca pójść na hotelowy basen, do siłowni i klubu fitness. Pamiętaj jednak, że działają one w określonym reżimie sanitarnym. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.

Od 18 maja możesz zjeść posiłek w restauracji, kawiarni, barze, a także centrum handlowym zarówno na sali, jak i w ogródku restauracyjnym, jednak we wszystkich tych miejscach zarówno klientów, jak i obsługę obowiązuje ścisły reżim sanitarny.

Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.

Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, tj. odległości min. 1.5 m osoba od osoby. Możesz wziąć udział w wydarzeniach plenerowym przy zachowaniu określonych zasad.

Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna.

Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nadal nie wszystkie atrakcje turystyczne funkcjonują. Sprawdź to, dzwoniąc lub wchodząc na jej stronę internetową.

Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.

Jeżeli podczas podróży lub pobytu w odwiedzanym miejscu źle się poczujesz i zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel lub inne wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, zastosuj się do zasad zamieszczonych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus, pozostań w pokoju oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.

Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Zachowaj dystans społeczny wynoszący min. 1.5 m osoba od osoby, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe, często myj lub dezynfekuj ręce. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony: www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl.

Co robi branża, aby zapewnić turystom bezpieczeństwo?

Przedsiębiorcy są świadomi szczególnych wymagań stawianych przez turystów w obecnych czasach i są gotowi wdrożyć dodatkowe procedury mające na celu zapewnić im bezpieczeństwo. Każdy obiekt świadczący usługi dla turystów zachęcany jest do wdrożenia specjalistycznych rozwiązań.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ